Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pár slov o školství a ministrovi školství

5. 08. 2014 18:00:00
Prázdniny jsou v polovině, ministr školství zásobuje veřejnost svými návrhy a nápady a učitelé „se těší“ na „zvýšení platů. Ale je tomu opravdu tak.

Naše školství se v posledních letech obecně nevyvíjí dobrým směrem. Objevily se různé kritické názory na naše školství, které byly po zásluze potrestány, neboť kritika musí být konstruktivní a vůbec, roste počet vysokoškoláků a maturantů.

O výzvě docenta Jindřicha Bečváře „Všem, jejihž hlas je slyšet“, jsem psal opakovaně. Tehdy se psalo, že je vlastně vše v nejlepším pořádku. Výzvu si může čtenář najít na stránkách katedry didaktiky MFF UK.

Můj kolega to (zvyšování počtu „vzdělaných“ lidí) nazývá rozvojem vzdělanosti, myslím si pravý opak. Je opravdu tragické slyšet názory, že přece nechceme být zemí montoven.

Tím, že necháme prolézt každého líného, nemotivovaného troubu až k maturitě či bakalářskému titulu, nezvýšíme vzdělanost. Čtenář si může přečíst knihu prof. Liessmanna: Teorie nevzdělanosti Také o této knížce jsem na tomto webu psal.

První, kdo pojmenoval problém byl ministr Dobeš. Naše školství nevzkvétá, ale chřadne. Naši studenti se zhoršili nejvíce ve znalostech matematiky ve srovnávacích testech studentů ze všech zemích, kde se výzkum konal.

Naši studenti se domnívají, že když prolezou se čtyřkami střední školu, že by měli mít jakési ústavní právo, dostat se na univerzitu.

Návrhy současného ministra školství obecně dle mého názoru míří správným směrem. Domnívám se, že by se na maturitní obory měly dělat přjímačky, nevím, zda jednotné ale proč ne. Když zřizovatelé či majitelé nedbají na to, aby měla jejich škola nějakou úroveň, tak se to „holt“ musí nadekretovat.

Co se týká demagogie, že jednotná příjimačky způsbí, že se nějaká motivovaná žákyně nedostane na zdravotní školu, kvůli tomu, že je slabší v matematice, tak když jsem byl v nemocnici, ptal jsem se studentek zdravotní školy na praxi, kolik je 10 procent ze sta. Nevěděli, je to normální, podle mého názoru nikoliv. Co se týká blábolů, k čemu ta matematika je, proč se to učím, nebudu to k ničemu potřebovat, nevím o žádném matematikovi, který by se holedbal, k čemu mně bude dějepis, znalost díla Williama Shakespeara. Matematikové čtou i čapka a chodí do divadla.

̈ souhlasím s názorem ministra školství, že je třeba snížit počet maturantů, jak jsem už uváděl, nezvýšíme vzdělanost tím, že necháme každého prolézt. Je třeba, aby si studenti uvědomili, že bez úsilí, studia, slušného chování, se nedoplácají, ani k maturitě , ani bakalářskému titulu.

V minulosti se kvůli údajnému snážení počtu studentů zrušily příjimací zkoušky i na gymnázia či univerzity a místo výběru se dělal nábor.

Souhlasím se zrušením maturitních oborů na učilištích, či jak se ty školy dnes jmenují. Souhlasím s tím, že si mohou dodělat maturitu na průmyslovce. Souhlasím se zavedením mistrovských zkoušek, ale nesouhlasím s tím, aby po této zkoušce mohli vstoupit ti nejlepší na univerzitu.

Když jsem do roku 1989 učil na učilišti, tak za nejlepší byli považování ti, kteří ́kvůli prospěchu neobstáli na průmyslovce.

Souhlasím se státní maturitou, ale nesouhlasím s její elektronizací či internetizací. Současný ministr školství ještě jako stínový ministr, kritizoval ministra Dobeše za to, že dal 55 milionů Kč za rozvoz testů kamiony. Pracoval jsem jako programátor, tak si uvědomuji rizika maturity v elektronizace. Za prvé příslušná soutěž na vytvoření internetové podoby by byla určitě drahá, což kupodivu vidíme i u jiných zákazek. Rozvoz testů kamiony se dá nějak spočítat podle počtu kilometrů, mastné smluvní sankce za porušení důvěrnosti testů by nepochyběně odradila od prorazení testů a zjistilo by se, kde se testy rozbalily.

U testů přes Internet je třeba si uvědomit rizika bezpečnostní. Co se týká zabezpečení, neznalí argumentují, že se to dá technicky zabezpečit. Rizika nejsou v technické, ale personáln oblasti. Kauzy posledních let, Wilileaks, případ Snowden, ukazují, že to nakonec proflákne ten, kdo to má na starosti. Dostatečně zdatný hacker pracuje tak, že po sobě dokonale smaže stopy. 2/3 útoků na firmy mají na svědomí současní nebo bývalí zaměstnanci firem.

Za socialismu jsme věděli, že máme večer sledovat BBC a věděli jsme témata písemných testů, které byly druhý den. Je docela humorné, když někdo tvrdí, že by někdo měl u maturity něco analyzovat. To je směšné, maturant není vědecký profesor. Rovněž směšné jsou útoky proti memorování, prý se za socialismu na školách memorovalo. Vystudoval jsem matematiku a tam je nějaké memorování k ničemu. Dnes student gymnázia nebo dokonce absolvent unoverzity neovládá matematiku na úrovni 7. tříd. Student gymnázia nebyl schopen odpovědět na otázku, kolik je 1/2+1/4, 75ti letý dědeček hbitě správně odpověděl.

Diskutoval jsem se studentem informatiky a ten mi tvrdil , že si nevybavuje, k čemu by mu byla znalost životopisu Antonína Svobody (čsl. průkopník výpočetní techniky světového významu). Ano nejlepší je, když je vzdělaný člověk blbec a na jedno použití.

DALŠÍM rizikem státní maturity přes Internet je okolnost, co by se dělo, kdyby hackeři v 7:45 hodin ráno shodili servery CERMA|Tu, na kterých by ty testy byly uloženy, co by se dělo, kdyby škola měla problém s připojením k internetu v okamžiku státní maturity

Na závěr ještě k Marcelu Chládkovi. Má poměrně rozumné názory a návrhy, ale nemá lidský profil, aby dělal ministra. Před nějakou dobou jsme mohli na Internetu číst jeho rigorozní práci. Nebyl schopen či ochoten ji udělat podle pravidel. O nějaké disertaci se u něj nepochybně nedá mluvit. Zneužíval poslanecké náhrady, čerpal příspěvky na ubytování, i když má na okraji Prahy dům. Co se stalo, že se po deseti letech práce učitele na základních a středních školách náhle stal nějaký zázrak a teď jde z funkce do funkce. Nedozvíme se, co učil a na jakých školách. Proč?

Nedostal jsem se k tomu, jak se učitelé a další nepedagogičtí pracovníci "těší" na zvýšení platů. Tak tedy ty čtyři či pět set korun nikoho nevytrhnou, stejně jako dvouset korunové zvýšení důchodů v příštím roce

RNDr. Karel Vašíček

Autor: Karel Vašíček | úterý 5.8.2014 18:00 | karma článku: 15.28 | přečteno: 582x

Další články blogera

Karel Vašíček

zateplime, usetrime, nebo ne? REecall

Před nějakou dobou jsem na tomto místě zveřejnil příspěvek, že jaksi energetické úspory jsou nesmysl. Někteří čtenáři, evidentně funkčně a numericky negramotni psali v diskusi pod mým příspěvkem, jak to, že si já, jako pravý dokto

22.3.2017 v 16:51 | Karma článku: 23.27 | Přečteno: 1130 | Diskuse

Karel Vašíček

Simon Singh: Kniha kódů a šifer. Utajování od starověkého Egypta po kvantovou kryptografii

Druhá kniha britského autora zřejmě indického původu předčí jeho první knihu Velká Fermatova věta. Autor je vzděláním fyzik, který pracoval pro BBC, a věnuje se popularizaci vědy. Kniha líčí tajemnou a utajovanou historii kryptogr

21.3.2017 v 22:12 | Karma článku: 11.59 | Přečteno: 319 |

Karel Vašíček

Zateplíme, ušetříme, nebo ne?

Před nějakou dobou jsem na tomto místě zveřejnil příspěvek, že jaksi energetické úspory jsou nesmysl. Někteří čtenáři, evidentně funkčně a numericky negramotni psali v diskusi pod mým příspěvkem, jak to, že si já, jako pravý dokto

19.3.2017 v 21:19 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 2443 | Diskuse

Karel Vašíček

Architekt Milunič a „Tančící dům“

V těchto dnech se opět medializuje příběh architekta Miluniče, který vyprojektoval s Gehrym tzv. Tančící dům“.

28.11.2016 v 14:45 | Karma článku: 11.01 | Přečteno: 869 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Uprchlické kvóty 2 roky poté (IV): Brusel chce přerozdělování migrantů už nastálo

I přes nezdar dočasných kvót Komise prosazuje trvalý mechanismus, který by z přerozdělování migrantů udělal standardní součást azylového systému EU. / Čtvrtý díl seriálu k druhému výročí a ke konci kvót.

25.9.2017 v 20:00 | Karma článku: 22.88 | Přečteno: 666 | Diskuse

Josef Nožička

TOP 09 mimo Sněmovnu? A to se pan Kalousek tolik snaží…

Dle dnes zveřejněného volebního průzkumu agentury CVVM by se politická strana TOP 09 nedostala do Poslanecké sněmovny.

25.9.2017 v 19:32 | Karma článku: 27.86 | Přečteno: 884 | Diskuse

Jan Dvořák

Skandál v německé opeře odvrácen

(Od kultůrního zpravodaje z Berlína.) Dnes večer se schylovalo k obrovskému skandálu v místní Komické opeře. Dlouho avizovaná premiéra nového nastudování Madame Butterfly se málem nekonala.

25.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 14.62 | Přečteno: 395 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Vůle kurdského národa!

Když člověk, spolek, společnost či národ má vůli, tak prorazí všechno zlo, tak je to psáno v božských, ale také lidských zákonech

25.9.2017 v 12:03 | Karma článku: 17.69 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jan Bartoň

ČSSD dluží dědicům advokáta Altnera 338 milionů  -  nabídla údajně polovinu

Podle ČTK nabídla ČSSD dědicům advokáta Zdeňka Altnera mimosoudní vyrovnání ve výši 180 milionů korun. Na stránkách ČSSD se o tom v aktualitách nedočtete.

25.9.2017 v 11:18 | Karma článku: 31.55 | Přečteno: 745 | Diskuse
Počet článků 119 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 909
Učitel, již bývalý, programátor, již bývalý, důchodce, stále, vydavatel, který se tím spíše baví, protože matematika není oborem, do kterého by hrnuli, kteří by si chtěli narejžovat, majitel jednoho z 20 či 25 tisici internetových obchodů, www.eukleides.cz/store, internetový milionář nejsem a nebudu


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.